Per. Oca 20th, 2022

Kuru baklagiller bizim mutfağımızın vazgeçilmezidir, mercimek, bakla, kuru fasulye ve nohut en sevilen yemek listeleri içinde her zaman sıralamanın üzerindeki yerlerini almışlardır. Yanına yapacağınız güzel bir pilav ile servis edebileceğiniz bu tarifleri sevmeyen yoktur sanıyoruz.

Özellikle de kuru fasulyenin tadı herkesin damağında yer etmektedir. Kuzu eti ile pişirilmiş muhteşem bir kuru fasulye yemeğine kim hayır diyebilir ki? Bu gün vereceğimiz tarifin ne olduğunu sanıyoruz ki anladınız, etli kuru fasulye.

Malzemeler:

  • 1-yarım kilo kuzu eti
  • 2-2su bardağı kuru fasulye
  • 3-1 iri kuru soğan
  • 4-1 yemek kaşığı biber salçası
  • 5-1yemek kaşığı domates salçası
  • 6-1/2bardak zeytin yağı
  • 7-tuz

Yapılışı:

2 su bardağı kuru fasulyeyi akşamdan ılık suyun içine bırakın ve kabarmasını sağlayın. Ertesi gün önce fasulyeleri bir tencerede haşlayın, daha sonra da kuzu etlerini yıkayıp tencereye zeytin yağı ile birlikte koyun ve kavurun, ardından da küp şeklinde kestiğiniz kuru soğanları kavrulmuş soğan ve ete ilave ederek soğanları pembeleştirin. Arkasından iki çeşit salçayı bu karışıma ilave edin ve salça ile et ve soğanın bütünleşmesini sağlayın. En sonunda da haşladığınız kuru fasulyeleri ekleyin, yeteri kadar su katın ve tencerenizin altını önce büyük ateşe, sonra da kaynayınca küçük ateşe çevirin. Burada etlerin çiğden konulduğuna dikkatinizi çekmemiz gerekir, zira kuru fasulyeler pişinceye kadar kuzu etleri de merhem gibi pişecek ve sorun çıkarmayacaktır. Ara sıra kontrol ederek fasulyelerin istediğiniz kıvama gelip gelmediğine bakın. En sonunda da yemeğinizin tuzunu ekleyin ve tencerenizi ateşten alarak dinlendirmeye bırakın. Bu Türk mutfağının olmazsa olmazı yemek pişti ve afiyetle yenmeyi bekliyor. Yapımı çok kolay ama lezzetine paha biçilemeyecek bir yemeğiniz oldu.

By SendeyazkazaN

Bilgi Paylaşıldıkça Güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir