Per. Oca 20th, 2022

Araç sürücülerinin trafikte seyrederken karşı tarafla olacak kazalara karşı onların koruyan bir sorumluluk sigortasıdır zorunlu trafik sigortaları. Hem kendilerini güvence altına alırlar ve hem da hasar verdikleri kişi ve araçların korunmasını sağlarlar. Sigortalı 3.kişilere zarar verdiği zaman devreye girer zorunlu trafik sigortası. Poliçelerde belirlenen şartlar ve teminatlar gereğinde karşı tarafın tazminat talepleri değerlendirilerek karşılanır. Yani bir nevi sigortalının hasarını ödemek yerine onun sorumluluğunu üstlenen bir sigorta biçimidir.

Araç Sigortalarının Önemi Neden Bu Kadar Fazla

Araç sigortaları neden zorunlu sorusunun net cevabı bu olmalıdır, karşı tarafa olan mesuliyetlerinizin üstlenilmesi. Sizin aracınıza ait her hangi bir hasarın bu sigorta sayesinde karşılanacağını düşünmemelisiniz zira böyle bir şey mümkün değil. Kaza sonrasında eksperlerin verecekleri tutanaklara göre kazayı yapanların kusur oranları gösterilir ve ödemeler de bu oranlamalara göre yapılır. Yani ne kadar kusurluysanız ödenecek miktarın oranı da o kadar olacaktır. Trafik sigortaları araçların hasarları ile değil, o araçlarda bulunan ve kaza yüzünden yaralanan veya ölen kişilerin hasarlarını da ödemektedir. İşte dediğimiz gibi sizin adınıza sorumluluk onlara kalır.

Araç Sigortası Hayat Kurtarmaya Devam Ediyor

Zorunlu trafik sigortası sizin ve aracınızın hasarlarını ödemeyecektir, duruma göre siz de karşı tarafın trafik sigortasından maddi ve manevi hasar ödemesi talebinde bulunabilirsiniz. Ve ödenecek olan miktarlar poliçe limitlerine ve kusurluluk oranlarına göre yapılacaktır. Araç sigortaları neden zorunludur anlatmaya çalışıyoruz ki bu konuda kafalarda hiçbir soru işareti kalmasın, araç sahibi olanlar bilgilensinler. Kusur oranlarının belirlenmesi için de trafik polislerinin veya bazı durumlarda ise jandarmanın vereceği tutanaklar önem arz eder. Trafik sigortası poliçeleri maddi hasarların yanı sıra araç içinde o an bulunan kişilerin bedensel yaralanmaları için istenen hasarları da karşılamaktadır. Belirlenen teminat tutarları ödenecek tazminatların da miktarlarının anlaşılması için gereklidir ve bunun dışına çıkılamaz. Kaza olduktan en geç 5 gün içinde iş birliği içinde olduğunuz sigorta şirketine hasar bildiriminde bulunmanız gerekir, siz bunu bildirdikten sonraki tüm sorumluluk da sigorta şirketine geçecektir.

Trafik Kazalarında Araç Sigortası Büyük Rol Oynuyor

2 yıl içinde hasarın karşılanması gerekir, bu yüzden de sigorta poliçesinin süresi kazadan sonra bitse bile istekler geçerli olacaktır, poliçeleri en az 2 yıl saklamanız sizin yararınıza olacaktır. Araç sigortaları neden zorunludur konusu bu yazdıklarımızdan sonra açıklığa kavuşmuştur, bundan böyle neleri yapmanız gerektiğini artık biliyorsunuz. Trafik sigortanız olmadan trafiğe çıkmıyorsunuz, poliçeniz her an aracınızda olmalı, araç satışı sonunda poliçe iptal edilecek ve satın alanın adına yeni bir poliçe hazırlanacaktır, kaza anında sizin değil karşı tarafın hasarları sizin trafik sigortanızdan ödenecektir, kaza sonrası en geç 5 gün içinde sigorta şirketinizi olaydan haberdar etmeniz gerekir, bilinçli vatandaşlar olarak hiçbir eksiğiniz olmadan aracınızla trafiğe çıkmanızda yarar var. Her yıl biten trafik sigortalarının yenilenmesi zaruridir.

By SendeyazkazaN

Bilgi Paylaşıldıkça Güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir