Cum. Eki 22nd, 2021

İlk adım olarak erken tanı hayat kurtarıyor diyebiliriz. Kanser hastalarının büyük bir çoğunluğunda hastalığı kabullenme süresi görülmektedir. Bu yüzden hastalığı kabullenme süresi de göz önüne alındığında tedavi başlangıcı için erken tanı şart. Sonrasında kanser teşhisi konulan hastaların ve ailelerinin hastalık konusunda bilinçlendirilmesi gerekiyor çünkü teşhisin konulmasından itibaren hastanın ve ailesinin yaşamı tamamen değişmiş oluyor.

Kanser Hastalığında Tanının Önemi Büyüktür

Hastalıkların tedavilerinden başarılı sonuç alabilmek için önce hastalığı kabullenmek gerekir, kanser hastalığında da böyle tabi ki. Hastanın yeni yaşamına adapte olması ve yakınlarının yeni yaşamına uyum sağlaması, hastalığının bilincinde olunması ve tedavilerden doğacak yan etkilerin kabullenilmesi kanser hastalığı ile nasıl başa çıkılır sorusunun önemli cevaplarından biridir.

Kanser Hastalığı Kişinin Kendisiyle Psikolojik Savaşıdır

Kanser hastalığı tanısı konmuş kişilerde meydana gelen olumsuz düşünceler kişilerin hastalığını ve tedavi sürecini yavaşlatmaktadır. Kanser hastalığı ile mücadele eden ve bunu yapmakta zorlanan hastalara sürekli “olumlu düşün”, “pozitif ol” gibi cümleler kurulmamalıdır. Olumlu düşünmeye çalışmak her zaman iyi hissetmek ya da kötü hiçbir düşünceye sahip olmamak anlamına gelmiyor. Hasta doktor kontrolünde bazı sosyal faaliyetlere katılarak olumsuz düşüncelerden biraz da olsa uzaklaştırılabilir. Tabi ki hastanın gayretinin yanında çevresinin desteği de çok önemlidir. Bazı kanser hastalarında hastalandıkları için kendine kızma ve çevresi tarafından artık sevilmeme düşünceleri belirir. Bu düşünceleri beyinlerden silmenin tek yolu hastaların yanında olmaktır. Kanser hastalığı ile nasıl başa çıkılır diyenlere bir önemli cevap da psikolojik destektir.

Kanser Hastalığının Yan Etkileri Olabilir

Kanserli hastalar tedavi süreçlerinde mide bulantısı, kansızlık,  saç dökülmesi, ishal, cilt değişimi gibi birçok yan etkiyle karşılaşabilirler. Bu yan etkilerin önlenmesi için beslenmelerine ve temizliklerine çok önem verilmesi gerekir. Kanser hastalığı ile nasıl başa çıkılır sorusuna basit bir örnek vermek gerekirse ev temizliği bu konuda başlıca önem taşır. Evlerde kullanılan kimyasal temizlik maddelerinin azaltılması, dışarıdan gelen misafirlerin hastayla yakın temas kurmadan önce gerekli olan dezenfektan işlemlerini yapmaya hassasiyet göstermeleri gerekir. Ama tüm bunların yanında hastaları gereğinden fazla korumaya çalışmak kendilerini kötü hissetmelerini sağlayabileceğinden dolayı hastalıkları hakkında onların da sorumluluk almalarına teşvik etmeliyiz. Unutmayın! Erken tanı hayat kurtarır. Psikolojik destek hayatı yaşanılabilir kılar.

By SendeyazkazaN

Bilgi Paylaşıldıkça Güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir