Per. Oca 20th, 2022

Son yılların en yaygın hastalığı olarak nitelendirilir. Artık baş ağrısı kadar normalleştiği için adını duymak eskisi kadar ürkütmez kimseyi. Bahsettiğim o zorlu hastalığın adı;kanser.Her yıl binlerce belki de milyonlarca insanın tedavi gördüğü, bazen olumlu bazen de her şeyde olduğu gibi olumsuz sonuçlar doğurduğu, doğru zamanda doğru tedavi yöntemleri sayesinde “kanser hastalığı ile nasıl başa çıkılır?” sorusunun cevap bulduğu bu çalkantılı ve bir o kadar da sancılı dönem aslında sadece hastalığa yakalanan bireyi etkilemekle kalmaz.

Kanser Hastasının Yapması Gereken Öncelikleri

Bireyin kendisi dışında annesi, babası, eşi, çocukları ve sevdiği herkes bu süreçten payını alır. Hatta bazen sadece sevdikleriyle sınırlı kalmaz ; sevmediğiniz, adını dahi anmak istemediğiniz kişiler de dolaylı yollardan etkilenebilir. Bunları babası kanser tedavisi görmüş biri olarak bizzat yaşadığım için aktarıyorum. İnsana umudun nasıl yetiştirilebileceğine dair yollar aratıyor. Teşhisler,tedaviler, cerrahi operasyonlar tabi ki yapılması gerekenlerdir fakat “kanser hastalığı ile nasıl başa çıkılır” sorusunun asıl cevabı mutluluktur bana göre, yaşadıklarıma göre. Bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Vücudundaki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğaldığını fark eden kişinin yani halk arasındaki tabirle kansere yakalanan kişinin ilaçlardan önce moral, motivasyon ve mutluluğa ihtiyacı vardır. Bu 3M kuralı-bu kural benim kuralımdır- ilaçlardan daha hızlı bir şekilde etkisini gösterir ve hastanın tedavi sürecinin en büyük kısmını oluşturur. Mutlu olduğumuzda salgılanan hormonlar vücudumuzu daha dirençli hale getirmektedir. Dolayısıyla kanser olan kişinin de mutlu olması demek kullandığı ilaçların etkisini göstermesi ve tedavinin olumlu yönde ilerlemesi demektir.

Kanser Hastalığını Nasıl Atlatabiliriz ?

Süreç sonuna gelindiğinde tüm bunların etkisi ve kıymeti daha iyi bir şekilde anlaşılır aslında. Eğer bir yerlerde kanser tedavisi görüyorsanız,belirtileri ile karşı karşıya kalıp çare aramaya başladıysanız ya da önlemi baştan alıp sağlığınızın  devam etmesini istiyorsanız aklınıza gelen o “kanser hastalığı ile nasıl başa çıkılır” sorusunun cevabını kendinizde aramalısınız. Unutmayın ki  inanırsanız,pozitif düşünmeyi başarırsanız mutluluğu yakalarsınız ve kanseri tıpkı soğuk algınlığı gibi kolayca atlatabilirsiniz. Klişedir belki ama aklınızda bulunsun; gülümsemek hayata bağlılık demektir. Günümüzde kanserle savaşabilmek için tıp alanında ki uzun çalışmalardan ve gelişmelerden dolayı kanser hastalığı ile nasıl başa çıkabileceğimiz konusunda büyük gelişmeler oluşmuştur. Kanser vücudun normal hücrelerinin oksijenli solunumun, oksijensiz hücre solunumuyla yer değiştirmesidir. Normal hücre oksijene ihtiyaç duyar fakat kanser hücresi oksijenden kaçar. Kanser bir mayalanma sürecidir. Bu mayalanma da hücreler oksijeni aldıklarında bir araya gelerek dokuları oluştururlar ve bu dokular birleşerek organları sistemli bir şekilde oluşmasını sağlarlar.

Kanserde Tedavinin Önemi Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kanser hastalığı ile başa çıkabilmek için bizimde bu hastalıkla mücadele etmemiz ve bilinçli bir şekilde hastalığı yenmemiz gerekir. Bunun için tıp alanında gün geçtikçe kanserden kurtulmanın yolları araştırılıp gelişmekte ve ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Kanser hücrelerinin çoğalması canlının zararınadır. Çünkü kanser öldürücü ve sık görülen bir hastalıktır. Bu açıdan kanser hayatımızda önemli bir sağlık problemidir. Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu’nun 1956 yılında yaptığı açıklamaya göre her yıl nisan ayının ilk haftası, Kanser Savaşı Haftası olarak ilan edildi.

Uzmanların görüşüne göre; Çok fazla alkol ve sigara içenlerde, güneş ve röntgen ışıkları altında uzun süre kalanlarda daha çok ortaya çıkmıştır. Bu nedenle beyaz un, şeker, tatlandırıcılar, paketlenmiş gıdalardan uzak durmalıyız. Bize faydalı olacak kanseri yenebilecek sağlıklı yiyeceklerden fayda sağlayabiliriz.

Bunlar; bol taze sebze ve meyve, yeteri kadar omega-3, doğal zeytinyağı, süt, yoğurt, yumurta, et, peynir, proteini yüksek besinler tüketilmelidir.

Kanser Hastalarında Dengeli Beslenmenin Önemi

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Adana Şube Başkanı ve Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniği Öğretim Üyesi Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Timuçin Çil 

Beslenme Gıdaları

  • Brokoli
  • Karnıbahar
  • Lahana
  • Kırmızı pancar
  • Kırmızı turp
  • Kara turp
  • Havuç
  • Maydanoz
  • Rezene
  • Tere

Sebze ve meyve, elma sirkeli suda 20 dakika bekletip duruladıktan sonra yedirilecek. Ayrıca meyveler de sebzeler de mutlak suretle mevsiminde yenilmelidir.

Daha az yağ gerektiren pişirme yöntemleri uygulanarak kesinlikle yağ azaltılacak ve kızartma yerine haşlama, buğulama gibi pişirme yöntemleri kullanılacak.

Haftada 2 veya 3 kez omega 3 balık yemesi gerekmektedir.

Her akşam yatmadan önce süt yoksa yoğurt bir kase yedirilecek.

Köy yumurtası kahvaltılarda suda pişmiş şekilde 1 tane yiyecek.

Yemeklerde devamlı olarak belli aralıklarda kesinlikle KURU FASULYE VE MERCİMEK çorbası ek olarak ise BALIK tüketilecek…

Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirici besinler tercih edilmelidir.

Zeytin ve Zeytin yağı da aşırıya kaçmamak üzere kullanılması ve tüketilmesi gerekmektedir.

Günümüzde ki kaynaklardan örnek verirsem; tıp dünyasında bir Türk doktor’ un yedi yıldan fazla süren bir inceleme ile ortaya çıkmıştır. ABD  Patent Dairesi, Miami Üniversitesi Miller Tıp Okulu’nda  kanser araştırmaları yürüten Doç. Dr. Tan İnce’nin, kanser tümörünün laboratuvarda sağlayan “hormon uyumlu doku kültürü sistemi” adlı buluşuna patent verildi. Bu buluşu sayesinde kişiye özel ilaçların yapılması umuluyor. Bu teknoloji ile hasta kendi tümörü üzerinde etkili olma ihtimali en yüksek ilacı seçip verebilme olanağı doğacak. Kanser hastalığı ile başa çıkmanın yolu öncelikle moralimizin düzgün olması ve bize yasak olan hastalığımızı tetikleyen yiyeceklerden uzak durmamızdır.

By SendeyazkazaN

Bilgi Paylaşıldıkça Güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir