Per. Oca 20th, 2022

Erken dönemde önlem almak diş etleri kadar dişleri de koruyacaktır. Dikkate alınmayıp tedavi edilmediği takdirde dişlerin kaybı kaçınılmaz olacaktır. Diş eti hastalıklarını önlemek için günde en az iki kere doğru teknik ile  fırçalamak gerekmektedir. Diş ipi kullanımı da bu noktada önemlidir. Düzenli olarak 6 ayda bir diş hekimine gidilerek diş ve diş etlerinin sağlığı kontrol edilmelidir.

Diş Eti Hastalıkları Belirtileri

Dişler düzenli temizlendiğin de diş aralarında ve diş plağında biriken yiyecek artıkları zamanla bakteriye dönüşmekte ve diş eti hastalılarını meydana getirmektedir. Çünkü bakteri plağı yediğimiz yemeklerde ki şeker ile birleşerek bir çeşit asit oluşturmakta ve bu asit diş ile diş etlerimize zarar vermektedir. Diş eti hastalıklarının belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz. Fırçalarken kanayan şişen ve kırmızılaşan dişler nitekim sağlıklı bir diş etinde kanama olmayacaktır. Ağız içerisinde sürekli bir kötü koku yayılımı olması ki bu neden sadece diş etlerimizi değil sosyal hayatı da olumsuz yönde etkilemektedir. Diş ve diş etlerinin arasından iltihap gelmesi. Dişlerde sallanma ve diş etleri arasında ki açılmalar diş ve diş etleri hastalıklarının nedenlerindendir.

Diş Eti Hastalıklarına Neden Olan Faktörler

Diş eti hastalıklarına neden olan faktör: Genetik olabildiği gibi dış faktörlerde önemli derecede rol oynamaktadır.Bu faktörlerden biri olan sigara önemli hastalıklara sebep olduğu gibi diş eti hastalıklarında da önemli derece rol oynamaktadır. Nitekim ağız kokusu bir yana diş etlerinin yumuşamasına neden olmaktadır. Bir diğer faktör hormonsal değişikliklerdir. Hamilelik, menapoz gibi hormonel değişikliklerin çok hassas olduğu dönemlerde de diş ve diş etleri de hassas olduğundan bakıma ekstra özen gösterilmelidir. Bazı  ilaçların kullanımı ağız sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Nitekim diş ve diş etlerinin sağlığı estetik açıdan da önemlidir. Diş eti hastalıklarına bağlı olarak dişlerin uzaması veya diş etlerinde ki çekilmeler estetiksel olarak hoş görüntü vermeyecektir. Sağlıklı bir diş etinin rengi açık pembe renktedir.Sağlıklı ve sert görünümdedir.Bazı durumlarda diş eti hastalıkları hiç belirti vermeden de ilerleye bilmektedir. Bu nedenle düzenli diş hekimi kontrolü önemlidir. Diş eti hastalıkları çocuk yaşlarda bile görülmektedir. Diş ve diş eti sağlığımıza önem vermemiz durumunda sağlıklı dişlere ve de diş etlerine sahip olarak daha rahat çiğneme ve sindirime de sahip olunmaktadır.

Yukarıda ki bilgilere istinaden küçük yaşlarda çocuklara alışkanlık haline getirilen diş ve diş eti bakımı ilerleyen yaşlarda karşılaşacakları diş ve diş eti hastalıklarını minimum düzeye indirecektir.Unutulmamalıdır ki dişlerimiz hem biyolojik açıdan hem de sosyal açıdan hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Sağlıklı ve kusursuz gülüşler için diş ve diş eti hastalıklarına dikkat etmeli düzenli ve doğru bakım yapılmalıdır. 6 ay da bir yapılacak doktor kontrolleri ile de sağlığınız korunmuş olacaktır.

By SendeyazkazaN

Bilgi Paylaşıldıkça Güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir