Per. Oca 20th, 2022

Göğüste ağrı olarak kendini belli eden akciğer hastalıkları genelde solunumla alakalı sorunlara neden olduğu için teşhis edilmesi kolay olan hastalıklardır. Göğüs ağrıları her zaman akciğer hastalıklarından kaynaklanmayabilir ancak önemsenmesi gereken ağrılardır. Bu ağrıların çokça artması zatürre olarak bilinen hastalığın belirtisi olabilir. Akciğer hastalıklarının başka bir belirtisi de solunum zorluğudur. Yetersiz, ağrılı ve çoğu kere yürek darlığına sebep olan cinste solunum zorlukları da akciğer hastalıklarını gösterebildiği gibi şeker hastalığı ya da beyin hastalıklarına da işaret edebilir bu yüzden önemsenmesi gereken belirtilerdir.

Akciğer hastalığı çeşitlerini inceleyecek olursak ilk olarak klima hastalığı (legionella adlı akciğere zararlı olan bakterinin klimalar yoluyla insanların soluk alışverişinde akciğerlerine yerleşip zarar vermesi) olarak bilinen bir hastalık karşımıza çıkmaktadır. Diğer bir hastalıkta akciğer hücrelerinin kontrolsüz şekilde çoğalması ile meydana gelen akciğer kanseridir. Kendini nefes darlığı ile belli eden bir hastalık olan ve 2 akciğer zarı arasında sıvı birikmesi olarak bilinen plörezi hastalığı da bir çeşit akciğer hastalığıdır. Virüslerin sebep olduğu zatürre ve damar tıkanıklığı olarak da bilinen akciğer embolisi de diğer türlerdir. Öksürük, nefes darlığı ve göğüs ağrıları gibi şikayetler bu yüzden ihmal edilmemesi gerekmektedir. Akciğer hastalıklarının tedavi edilmesi de hastalık ne kadar erken teşhis edilirse o kadar kolay olmaktadır. Vücudun solunum sisteminin en önemli parçası olan akciğer göğüs boşluğunda bulunan iki lobdan oluşan ses oluşumunda da etkili olan bir organdır. Akciğerin içinde bulunan hücreler bazen dışarıdan sigara ve benzeri kimyasal maddelerden etkilenerek kontrolsüz bir şekilde ihtiyaç dışı çoğalmaya başlar ve birikme yaparak tümör adı verilen kitleler oluştururlar. Akciğer kanseri olarak adlandırılan bu kötü huylu tümör iki gruba ayrılmıştır. Küçük hücreli akciğer kanseri ve küçük hücreli olmayan akciğer kanseri olarak adlandırılan bu kanser tiplerinden küçük hücreli olmayan kanser tipi yayılmış ve tedavisi zor bir hale gelmiş olandır.  Akciğer kanseri kanser türleri arasında dünyada ölümlere sebep olan ölümcül bir kanser türüdür. Ancak erken teşhis edildiği takdirde tedavisi kolay olan bir tiptir. Akciğer kanseri belirtileri inatçı bir öksürük, kan tükürmek, iştahsızlık, halsizlik, kilo kaybı, karnın sağ bölgesinde, boyunda ve yüzde şişlik, parmaklarda şekil değişikliği gibi belirtilerdir. Bu tarz belirtilerin görülmesi halinde doktora başvurmak ve tedaviye başlamak gerekmektedir. Ayrıca sigara gibi kimyasal maddelerden uzak durulmalıdır.

Akciğer Kanseri Tedavisi

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir ?

Akciğer içindeki hücrelerin ihtiyaç ve kontrol dışı çoğalması ile oluşan tümörün kan ve lenf yoluyla vücuda yayılması akciğer kanserinin ilerlemesi anlamına gelmektedir ve dünya üzerinde en fazla can alan kanser türü olarak kabul edilmektedir. Eğer tümör olduğu yerden yayılmazsa genel olarak iyi huylu kabul edilir. Akciğer kanseri belirtilerine baktığımız zaman erken tanı için kolayca anlaşılabilen bir tür olduğunu görmekteyiz. Başlıca belirtileri kesilmeyen ve giderek kötüleşen öksürüklerdir, kan tükürmek, kanlı balgam, nefes darlığı, hırıltılar, boğuk seslilik, yutmada zorluk, ses kısıklığı, boğazda takılma hissi, sık sık bronşit gibi hastalıklara yakalanmak ve geçmemesi, boyun ve yüzde şişlik, iştahsızlık, kilo kaybı, kansızlık, sarılık, halsizlik, yorgunluk gibi birçok belirtisi var. Akciğer kanseri belirtilerinden, kan tükürme hastaların %25’inde görülen bir belirtidir. Akciğer kanserinin erken dönem belirtileri de omuz, kol ve göğüste ağrı, sık yaşanan iltihaplı hastalıklar, nefes darlığı ve  geçmeyen öksürüktür. Akciğer kanserinin ileri dönem belirtilerinde ise yüzün şişmesi, yutkunmada zorluk yaşama, yüksek ateş, parmaklarda şekil değişikliği, karnın sağ bölgesinde ağrı, erkeklerde göğüslerin şişmesi, kaslarda yorgunluk ve ayak ve el parmaklarında karıncalanmadır. Kanser belirtilerinden herhangi biriyle karşılaşırsanız mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Omuz, kol ve göğüste ağrı, sık yaşanan iltihaplı hastalıklar, nefes darlığı, geçmek bilmeyen öksürükler olarak kendini belli etmeye başlayan akciğer kanseri ilerledikçe farklı şikayetlere sebep olmakta ve erken teşhis edilmediği takdirde zor tedavi edilmektedir. Önde giden bir kanser türü olup en fazla ölümün yaşandığı hastalıktır. Akciğer kanser belirtileri hastalık ileri evrelere geçtikçe şiddetlenerek çoğalmakta ve hastada nefes darlığı, yutkunmada zorluk, boğuk seslilik ya da ses kısıklığı gibi daha farklı hastalıkların belirtilerine benzerlik göstermektedir. Dolayısıyla bazen ihmal edilmekte ve kanserin ilerleyip kötü sonuçlar doğurmasına sebep olmaktadır. Akciğer kanser belirtileri kanser ilerlemişse kanlı balgam, kan tükürmek, boyun ve yüzde şişlikler oluşması, karnın sağ tarafında şişkinlik oluşması, parmaklarda şekil değişikliği, erkeklerde göğüslerde şişmeler oluşması, ayak ve el parmaklarında karıncalanmalar, kansızlık, halsizlik gibi daha şiddetli hale dönüşmektedir. Akciğer kanseri olan hastalarda sık sık bronşit gibi ya da iltihaplı hastalıklara eğilim artmakta ve iştahsızlık bunun doğal bir sonucu olarak da kilo kaybı sıkça görülmektedir. Bu tür şikayetler akciğer kanser belirtileri olarak kabul edilmekte ve ihmal edilmemesi gerekmektedir.

Akciğer Kanser Ameliyatı

Akciğer Kanser Tedavisi Var Mıdır  ?

Teşhisi kolay olan akciğer kanser tedavisi, iki tip akciğer kanseri olduğu için her iki tipe göre farklılık göstermektedir. Akciğer kanseri küçük hücreli akciğer kanseri ve küçük hücreli olmayan akciğer kanseri olarak iki grupta incelenir. Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri daha fazla yayılmış , tedavisi zor olan bir akciğer kanseri türüdür. Akciğer kanser tedavisi son teknolojinin kullanıldığı ve yeni gelişmelerin takip edildiği tıp dünyasında üç farklı yolla yapılmaktadır. Bunlardan ilki cerrahi operasyonları kapsar. Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri türleri cerrahi müdahalelerle tedavi edilemez çünkü kanser oldukça yayılmış haldedir. Küçük hücreli akciğer kanseri türlerinde de kısmen uygulanmaktadır.  İkinci yol ilaç tedavisinin kullanıldığı kemoterapidir. Kemoterapi yöntemi iki tip kanser türünde de uygulanabilir ancak yan etkisinin çok olması ve  tedaviye erken cevap vermemesi sebepleriyle kişiye özel tedavi yöntemlerine eğilim artmıştır. Akciğer kanseri tedavisinin bir diğer yolu da radyoterapidir. Işın tedavisi olarak bilinen radyoterapide kanser hücrelerinin olduğu yere ışın yönlendirilerek kanser hücreleri öldürülmektedir. Bu tedavi yöntemi de 2 tip kanser türünde uygulanabilmektedir.

Akciğer Hastalık Belirtileri

Akciğer Kanser Ameliyatı

Kanser tedavi yöntemleri son zamanlarda hızla gelişme göstermekte ve gelişen tıp dünyasında kanseri yenme adına birçok başarıya imza atılmaktadır. Yeni ve etkili olduğu bilinen üç farklı tedavi yöntemi kanser hastalarına uygulanmakta ve hastalık ne kadar erken teşhis edilmişse tedavi de o derece olumlu cevaplar vermektedir. Bu yöntemler kemoterapi, radyoterapi ve cerrahi müdahaleler yani ameliyatlardır. Akciğer kanser ameliyatı akciğerde bulunan habis huylu (kötü huylu) tümörün akciğerden alınmasıyla yapılır. Ancak bu tedavinin olup olmayacağına doktorun karar vermesi için tümörün büyüklüğüne, yayılımına ve patolojik türüne göre hareket etmesi gerekir. Akciğer kanseri ameliyatı uygulanan hastaya ameliyat sonrası adjuvan denilen bir tedavi yöntemi uygulanmaya devam edilir. Adjuvan tedavi akciğerdeki kanserli bölgenin akciğer kanseri ameliyatı ile alınması sonrasında az sayıda da olsa kanserli hücrenin bölgede kalmış olma ihtimaline karşı yapılan bir tedavi biçimidir. Akciğer kanseri tedavisinde cerrahi müdahale genel olarak kanser hücresinin akciğerin hangi bölgesinde yer aldığına bakıldıktan sonra yapılır. Bazı akciğer kanseri hastaları tümörün yerleşimi, büyüklüğü ve hastanın genel durumunun kötülüğü yüzünden cerrahi tedavi görmez.

By SendeyazkazaN

Bilgi Paylaşıldıkça Güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir