Muhabbet Kuşu Anaç Ve Yavrularında İç Parazit

Muhabbet Kuşu Anaçlarında İç Parazit

Genel olarak baktığımızda muhabbet kuşu anaç ve yavrularında iç parazit dediğimiz içlerinde canlılar barındırmaktadır. Zaten bu canlılara bakmak istediğinizde bile gözle görülmeyecek kadar küçük oldukları için sizlerin fark etmesi belki de geç olacaktır.

 

Anaç Ve Yavrularında İç Parazit

Şöyle bir genel olarak baktığımızda ise bu mikroskobik canlılar kuşlarımızda ölüme kadar yol açan durumlar göstermektedir. Eğer ki profesyonel anlamda muhabbet kuşu üretimi yapıyorsanız bunu erken fark etme olasılığınız daha yüksektir. Muhabbet kuşlarında iç parazit durumunu anlayamadığımız zaman bağırsak hastalıkları ve ishal olmak üzere, bağırsak delinme ve tıkanmaları, bağırsak kanamaları, uçuş performansının düşmesi, kansızlık, aşırı zayıflama ve güç kaybı, gibi bir çok sorun iç parazitlerle ilgili olabilmektedir. Muhabbet kuşlarında genelde üç farklı çeşit iç parazit görülmektedir. Bunlar ise nematoda, cestoda ve terametoda şeklinde üç ana gruba ayrılmaktadır.

Muhabbet Kuşu Anaçlarında İç Parazit
Muhabbet Kuşu Anaçlarında İç Parazit

İÇ PARAZİTLERE KARŞI ALINABİLECEK ÖNLEMLER

Muhabbet kuşlarında iç parazitin ortaya çıkması durumunda değil aslında ortaya çıkmadan önce önlem ve tedbirlerinizi alsanız böyle bir durum ile kesinlikle karşılaşmazsınız. Ayrıca sizler için derlediğimiz bu konuda maddeler halinde iç parazitlere karşı alınabilecek önlemleri tek, tek anlatmaya çalışacağız.

 • Üretim için kullandığınız kafesleriniz yada ev kuşları için kullandığınız kafesleri her zaman temiz tutmalı ve haftada bir yada iki kez dezenfekte etmelisiniz.
 • Kafesleriniz evde tek kuşunuz olsa da veya üretim yerinizde küçük kafesler yerine onlara yeterli alanı sağlayabilecek büyük kafeslere ihtiyacınız olacaktır.
 • Muhabbet kuşu üretimi yapıyorsanız üretim yaptığınız alan gerekli havalandırma koşullarına sahip olmalıdır.
 • Muhabbet kuşu kafeslerinin alt tabanları yani tavalardaki dışkıları çoğalmadan temizlemeli aksi halde iç parazit ve solunum yolları hastalıklarına da neden olabileceğini bilmelisiniz.
 • Kafeslerinizdeki yemliklerin içlerine kenarlarına kesinlikle dışkı bulaşmaması gerekmektedir. O nedenle sizler de yemlikleri ona göre alarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Muhabbet kuşlarına verdiğiniz yemlerin öncelikle taze ve kaliteli tozsuz  yemler olması gerekmektedir.

Sizlere yukarıda maddeler halinde belirttiğimiz kurallara uyabildiğiniz sürece büyük oranda kesinlikle muhabbet kuşu anaç ve yavrularda iç parazit durumunu ortadan kaldırabileceğinizi bildirmek isteriz. Kuşlarınızın iç parazit olup olmadığını anlamadıysanız da eğer ki yapmanız gereken durgun kuşunuzun dışkısını bir veteriner laboratuvara götürerek göstermek olacaktır. Laboratuvarda incelendikten sonra ne tür bir parazit ile karşı karşıya olduğunuzu anlayacak ve ona göre müdahale ederek bu hastalığın önüne geçmiş olacaksınız.

Muhabbet Kuşu Yavrularında İç Parazit

NEMATODA;

ROUNDWORMS (YUVARLAK SOLUCANLAR)

 • Ascaridia Columbae
 • Ornithostrongylus Quardriradiatus

HAİRWORMS (KIL KURTLARI)

 • Capillaria Obsignata
 • Capillaria Coudinflata (Columbae)
 • Trichostrongylus tenius
 • Amidostomum anseris

STOMACH WALL WORMS (MİDE DUVARI KURTLARI

 • Tetrameres Americana
 • Dispharynx Nasuta

CESTODA;

TAPEWORMS (ŞERİTLER)

 • Hymenolepis Columbae
 • Raillietina Cesticulus (Columbae)

TREMATODA;

FLATWORMS (YASSI SOLUCANLAR)

 • Echinostoma revolutum

İÇ PARAZİTTE KULLANILAN İLAÇLAR

Muhabbet kuşlarında iç parazitten kurtulmanın yollarından bir tanesi de kullandığınız ilaçların etkisi olacaktır. Mesela iç parazitlerinde kendi içerisinde hangi türde olduğunu bilmek gerekir ve ona göre müdahale edilmesi gerekmektedir.

İşte en çok kullanılan ilaçların isimleri: Levamisol, Piperazin, Oxybendazole, İvermectin, Fenbandazole, Albendazole, Mebendazole, Moxideksin, Niclosamid ilaçları parazit ve kuşların durumuna göre 10 günde 1 şeklinde kullanılması gerekmektedir.

İç parazitte en çok kullanılan ilaçlar şunlardır;
SITRAKS 40 mg/5 ml 30 ml şurup (Levamizol)
ANDAZOL 200 mg/10 ml 60 ml şurup (Albendazol)

Yukarıda en  çok parazitte kullanılan ilaçları yazdık fakat kullanımını da sizlere anlatmak isteriz. Bu iki ilaç 3 gün peş peşe suluklarına üç dört damla şeklinde akıtılmalı ve kullanılmalıdır. Her gün sulukları dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Tüm bunların yanı sıra 3 günlük süreyi başarıyla gerçekleştirdiğiniz takdirde peşine bir gün olmak kaydıyla probiyotik ve multivitamin takviyesi yapılmalıdır.




SendeyazkazaN hakkında 123 makale
Bilgi Paylaşıldıkça Güzeldir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*