Per. Oca 20th, 2022

Işınlar sayesinde yayılma sağlayan ısı enerjisini hemen fark ederiz. Mesela güneşin altına bırakılan bir kova su, yazın sıcağında güneş ışıkları ile suyu birkaç saate kalmadan ısıtacaktır. Yani güneş ışınları ile kovaya koyulan suyu etkileyecek ve ısıtacaktır. Isının ışıma yolu ile yayılması en güzel bu örnekle anlatılabilir.

Ayrıca elinizi yanan bir muma doğru uzattığınız zaman elinizdeki ısınmayı hemen fark edersiniz. Bunun nedeni yine mum sıcaklığının ışıma yolu ile etrafa yansımsıdır. Isının ışıma yolu ile yansıması için elektrik ampullerinin örneğini de verebiliriz, elektrik ısısı ile iyice ısınan ampuller o kadar ısı yayarlar ki dokunmak mümkün olmaz.

Aklınıza gelen her maddenin bir ısısı vardır ve bu maddeler ışıma yolunu kullanarak bu ısıları yayarlar. Işıma her yöne olur, sadece bir yöne değil, nasıl ki güneş ışığını her tarafımızda hissediyorsak ısının ışıma yolu ile yansıması da o şekilde her taraftan yayılmaktadır. Işınlarla ısı yayılması aslında kolaylıkla anlaşılabilir bir konudur.

By SendeyazkazaN

Bilgi Paylaşıldıkça Güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir