Per. Oca 20th, 2022

Günümüzde özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde trafik sıkışıklığının ve buna bağlı gelişen kazaların artması ile ilgili makamlar etkili çözüm arayışı içinde sürekli olarak yeni düzenlemelere gitmektedirler. Sürücüler şehir hayatının yoğunluğu ve iş hayatının stresi nedeniyle çoğu kez hata ya da kural ihlali yaptıklarını bile farketmezler. Tabi yine de trafik cezalarını ödemek çok önemlidir. Bunun için sürücüler Ehliyet Cezası Sorgulama işlemi yapabilirler. Trfik cezalarınızı düzenli biçimde ödemek ilerde yüksek faiz oranları ve çığ gibi büyümüş ceza miktarları ile karşılaşmanızı önleyecektir.

2020 Ehliyet Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Yetkililer trafikte can ve mal güvenliğini sağlamak adına cezai yaptırımları caydırıcı hale getirmek adına her geçen gün ağırlaştırmaktadırlar. Bunlardan biri de trafik cezasının araç ruhsatına işlenmesi kuralının kaldırılarak sürücünün yaptığı tüm trafik kuralı ihlalleri ve hataların ehliyet üzerine işlenmeye başlanması olmuştur. Yani trafik cezasını artık kullanılan aracın sahibi değil hatayı yapan sürücünün ödemesi zorunluluğu gelmiştir. Ehliyet sahibini ilgilendiren bir başka önemli husus ise yeni çıkan ehliyet ceza puanı uygulamasıdır. Belli bir dönem içerisinde ehliyet ceza puanında kota aşımı yapan sürücülerin ehliyetlerine geçici olarak el konulur. Bu nedenle belli aralıklarla Ehliyet Cezası Sorgulama işlemini yapmanızda fayda var.

Peki ama bu işlemi nerden ve nasıl yapacaksınız? Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesine ( http://www.egm.gov.tr ) girerek konu hakkında bilgi alabilirsiniz. PTT şubelerinden kimliğiniz ile alabileceğiniz edevlet şifreniz ile sisteme ( http://www.turkiye.gov.tr ) giriş yaparak Ehliyet Cezası Sorgulama işlemlerinizi yapabileceğiniz gibi kredi kartınız ile online bir biçimde ödemelerinizi de gerçekleştirmeniz mümkündür. İlgili alana girdiğinizde önünüze çıkacak sorgulama formunu doldurabilmeniz için sürücü belgenizi ve T.C. nüfus cüzdanınızı yanınızda bulundurun.

By SendeyazkazaN

Bilgi Paylaşıldıkça Güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir