Per. Oca 20th, 2022

İnternet sayesinde, sahip olduğunuz araca dair, motor vergisi, plakaya kesilmiş ceza miktarı bilgisi vb. işlemlerinizi kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Araç sorgulama işlemleriniz için internet üzerinde güvenilir ve kaliteli olan birkaç site bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla Gelir İdaresi başkanlığı, trafik cezalarınızı en kolay yöntemle öğrenerek sorgulayabileceğiniz Emniyet Genel Müdürlüğü ya da E-devlet sitesidir. Bu 3 site farklı kullanım uygulama ile araç sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz adreslerdir.

Eğer bir e-devlet şifresine sahipseniz, E-devlet üzerinden kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz Emniyet Genel Müdürlüğü araç sorgulama sayesinde araç bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Site sizleri Emniyet Genel Müdürlüğü sayfasına, plakanıza ya da sizin ehliyetinize yönelik olarak kesilmiş ceza bilgilerini öğrenebilmeniz için yönlendirir. Emniyet Genel Müdürlüğü üzerinde trafik cezası sorgulama işlemleri dört farklı şekilde gerçekleştirilmektedir. Bunlardan ilki size ait araca yani plakaya yazılmış olan cezalar şeklinde iken, ikinci sırada ise sizin kişisel ehliyetinize yazılmış olan cezalar gelmektedir. Bu yöntemlerden birini tercih ederek size kesilen trafik cezası fiyatını öğrenebilirsiniz. Bunun dışında e-devlet üzerinde Araç Sorgulama tıkladığınız zaman, sizden istenilen plaka bilgisini doğru bir şekilde doldurarak da Araç Sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 3. Bir yöntem ise Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden Motorlu Taşıtlar Vergisi ve Ceza sorgulama şeklinde gerçekleştirilebilir. Bunun için de e-devlet sitesini tercih edebileceğiniz gibi direkt olarak da GİB üzerinden Araç sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Araç Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Otomobil sahibi olmak isteyen ya da ihtiyaç duyan ancak sıfır araç almaya gücü yetmeyen kişiler daha ekonomik olduğu için ikinci el araçlara yöneliyorlar. İkinci el araç satın almanın sıfır araç satın almaktan çok daha ekonomik olduğu doğru ancak özellikle arabalar hakkında pek bilgi sahibi olmayan kişiler için bu alış veriş oldukça riskli olabiliyor. İkinci el araç satın almaya giderken yanınızda konu hakkında bilgi sahibi bir kimse götürmeniz yararınıza olacaktır. Tabi böyle bir şansınız da yok ise Araç Borç Sorgulama, Araç Hasar Sorgulama gibi tetkik sistemlerinden faydalanmanız ve dikkat etmeniz gerekecek hususlar hakkında uzun bir araştırma yapmanız gerekmekte.

Almayı düşündüğünüz aracı görmeye gittiğinizde mutlaka deneme sürüşü yapmanız gerekir. Araç seyir halindeyken motorun ve egzozun çıkardığı seslere dikkat kesilin, eğer bir sorun varsa kulağınız bunu hissedecektir. Aracın yağ ve su durumunu mutlaka kontrol edin. Pedallar size çok şey söyleyebilir. Gaz pedalında aşınma daha fazla ise araç daha çok şehirler arası yolculuğa çıkmış, fren pedalı daha çok aşınmışsa araç genelde şehir içinde kullanılmış demektir. Tüm bunlara rağmen Araç Hasar Sorgulama ve Araç Borç Sorgulama işlemlerini yapmadan karar vermeyin. Unutmayın hevesle acele bir karar vermek bizi büyük bir masrafa sokabilir.

E-Devlet Sitesi Üzerinden Araç Hasar Sorgulama

E-devlet sitesi, Araç Sorgulama işlemlerinde Emniyet Genel Müdürlüğü ve aynı zamanda GİB ile işbirliği içerisinde çalışmakta ve bilgileri diğer iki sayfadan edinmektedir. Aynı zamanda, vergi borçlarınız için de sizi direkt olarak GİB’e yönlendiren siteye giriş için https://www.turkiye.gov.tr/ adresini tıklayabilirsiniz. Araç sorgulama işlemleri bu şekilde aracı olanlar tarafından en kısa yoldan gerçekleştirilebilmektedir. Büyük uğraşlar ve zahmetler sonucunda aradığınız aracı buldunuz diyelim şimdi de almaya karar verdiğiniz araç ile ilgili hasar, poliçe, değişen parçalar, kaza mağduriyeti gibi bilgilere ulaşmanız gerekiyor. Bu bilgilere aracıya gerek olmaksızın ulaşabilmeniz için oluşturulmuş olan OTOKONTROL 5664 Sistemi sayesinde GSM operatörünüz üzerinden tüm bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Araç Hasar Sorgulama işlemi için araç plakasını 5664’e göndermeniz yeterlidir.

By SendeyazkazaN

Bilgi Paylaşıldıkça Güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir